6-8 EKİM 2019 KEDİ HEKİMLİĞİ KONGRESİ

Değerli Meslektaşlarım, 
KEDVET, kedilere tutku ile bağlı olan Gönüllü Kediciler ve Kedici Veteriner Hekimleri aynı çatı altında buluşturarak, toplumumuzda kedi sevgisini, bilincini geliştirmek ve yaygınlaştırmanın yanı sıra kedi hekimliği alanında çalışmaları özendirmek, desteklemek, teşvik etmek, meslektaşlarımız arasında işbirliğini sağlamak ve eğitim etkinlikleri düzenlemek amacı ile 2015 yılında kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.
Türkiye’nin ilk Kedi Veteriner Hekimliği Derneği olarak 2015 yılında kurulan KEDVET, aynı yıl ISFM (Uluslararası Kedi Hekimliği Derneği)’nin ilk kez Türkiye temsilciliğine kabul edilmiştir. Kedici Veteriner Hekimler Derneği (KEDVET)’nin organize ettiği, The International Society of Feline Medicine (ISFM) tarafından desteklenen, 6-8 Ekim 2019 tarihleri arasında Antalya, Susesi Luxury Resort’da düzenlenecek olan KEDVET Kedi Hekimliği Kongresi’nin sloganı “Sadece Kediler için…” olarak belirlenmiştir.
Son yıllarda hem Türkiye’de hem de dünyada evlerde beslenen kedi sayısı köpek sayısının önüne geçmiştir. Kedilerin anavatanı olan ülkemizdeki kedi sayındaki artış ise öngörülemeyen hızda gerçekleşmektedir. Statista Inc. verilerine göre 2017 yılındaki Türkiye’deki kedi popülasyonu 3.4 milyon olarak ölçülmüştür. Buna diğer bir kanıt olarak, hepimizin yakından tanık olduğu sadece kediler için kullanılan aşı, ilaç, kum ve benzeri ürünlerin her yıl stokların hızla tükenmesi ve sonrasında yaşanan tedarik sıkıntılarını da gösterebiliriz. Kedilere olan bu ilginin önümüzdeki yıllarda da benzer bir hızla artmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bağlamda klinisyen veteriner hekimlerin her geçen yıl artan bir şekilde zamanlarının ve bilgi birikimlerinin büyük çoğunluğunu kediler için kullanacakları şüphe götürmez bir gerçektir. 
Bilimsel kongre planımız Kongre Bilim Kurulu tarafından oluşturulacaktır. Kongremize katılacak herkesin kedi hekimliğindeki yenilikleri izleyebilmesi, kediler konusunda uzmanı bilim insanlarıyla tanışması, öğrenmesi ve meslektaşlar arası fikir alışverişinde bulunması için gerekli bilimsel ortamı hazırlamaktan, siz değerli meslektaşlarımızı aramızda görmekten ve Antalya’da ağırlamaktan, büyük mutluluk ve onur duyacağız.
İlk buluşmamızda hep birlikte olmak dileğiyle…
Sevgi ve saygılarımla,
Dr. Tarkan ÖZÇETİN
KEDVET Derneği Başkanı 
www.kedvet2019.org