Antalya kediler için uluslararası konferansa ev sahipliği yaptı


1’İnci Uluslararası kedi konferansı’nın birincisi 8–9 Ekim tarihinde belekte gerçekleşti. Çok sayıda yerli ve yabancı veteriner ve öğrencinin katıldığı konferansın konuşmacıları arasında Sunay Akın kedi dünyasını anlattı. Kapanış finalinde de Leman Sam verdiği mini konserle herkesi büyüledi.
Kedici veteriner hekimler (KEDVET) derneği başkanı başkanı Tarkan Özçetin: Kongremiz uluslar arası kedi hekimliği kongresi Türkiye de ilk defa yapılıyor ülkemizdeki veteriner hekimliği geniş bir alana sahip küçük baş ve büyük baş kategorisine giren besicilik sektörünün içerisindeki hayvanların yanı sıra kanatlı hayvanlar kediler ve köpekler hatta egzotik havanlar dediğimiz geniş bir alanı kapsıyor, bunun yanı sıra pet dediğimiz sektör var  kedi köpek ve kuşlar bizim mesleğimiz ile alakalı yurt dışında gelişen ve yavaş yavaş bizim ülkemizde de uzmanlaşma ihtiyacı duyulmaya başlandı. Çünkü saydığımız onlarca hayvan çeşidi içinde hepsinin anatomisi fizyolojisi hastalıkları farklı bunlar için bu gurubun içerisinde kediler de önemli bir yer tutuyor. Ülkemiz bu yönüyle önemli. Kedinin ilk evcilleşmesinden buyana Türkiye’nin her ilinde Antalya’mızda bile her köşe başında kediyle karşılaşabiliyoruz ve insanların kediye olan ilgisi artarak devam ediyor bunların hastalıkları ile uzman hekimlerin ilgilenmesi ihtiyacı doğuyor.
Antalya’da yapılan ve  Türkiye’de ilk defa yapılan  uluslararası kedi konferansında kedilerin sorunları ve iç dünyaları tartışıldığı  konferansta Kedici veteriner hekimler (KEDVET) derneği başkanı Dr.Tarkan Özçetin Konferansla ilgili şunları anlattı. Kedici veteriner hekimler (KEDVET) derneği başkanı başkanı Tarkan Özçetin: "Kongremiz uluslar arası kedi hekimliği kongresi Türkiye de ilk defa yapılıyor ülkemizdeki veteriner hekimliği geniş bir alana sahip küçük baş ve büyük baş kategorisine giren besicilik sektörünün içerisindeki hayvanların yanı sıra kanatlı hayvanlar kediler ve köpekler hatta egzotik havanlar dediğimiz geniş bir alanı kapsıyor, bunun yanı sıra pet dediğimiz sektör var  kedi köpek ve kuşlar bizim mesleğimiz ile alakalı yurt dışında gelişen ve yavaş yavaş bizim ülkemizde de uzmanlaşma ihtiyacı duyulmaya başlandı. Çünkü saydığımız onlarca hayvan çeşidi içinde hepsinin anatomisi fizyolojisi hastalıkları farklı bunlar için bu gurubun içerisinde kediler de önemli bir yer tutuyor. Ülkemiz bu yönüyle önemli. Kedinin ilk evcilleşmesinden buyana Türkiye’nin her ilinde Antalya’mızda bile her köşe başında kediyle karşılaşabiliyoruz ve insanların kediye olan ilgisi artarak devam ediyor bunların hastalıkları ile uzman hekimlerin ilgilenmesi ihtiyacı doğuyor.Bu talebe yönelik bir girişim başlattık kedi hekimliği konumuz sadece kediler kedilerin hastalıkları tedavileri, daha çokta davranışları kedilerin dünyaya bakış açılarını da öğrenmeye çalışıyoruz bilindiği gibi bir hastayı tedavi edebilmek için onun davranışlarını nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını bilmemizde gerekiyor. Türkiye’de bir ilk olan ve uluslararası olma özeliğini taşıyan bu kongremizde öne çıkan konu kedi davranışları bu konu ile ilgili daha iyi bilgi sahibi olabilmek adına İngiltere’den 3 tane uzman Belçika’dan da 1 tane uzman katıldı.Bunlar bizim burada oluşturmaya çalıştığımız yapıyı 60 yıl önce başlamışlar benim derneğim kurulalı 4 yıl oldu İSFM dediğimiz oluşum ise 60 yıl önce kurulmuş. Bizde bu uzmanların bilgi birikiminden faydalanmak istiyoruz. Bu tür kongreler devam edecek..."dedi.
Dr.Tarkan Özçetin, Bizim topluma vermek istediğimiz mesajlardan biri de hayvanlardan insanlara bulaşan hastalık bilinenden çok çok daha az özellikle kedi’den kist geçme ihtimali yok. Diğer bahsi geçen hastalıklarında insanlara geçme ihtimali yok, bir örnek vermek gerekirse “çocuk doktoru bir arkadaşımızla konuştum çocuklardan çocuklara binlerce hastalık geçerken kediden yada köpekten hastalık geçme olasılığı çok düşük”  bize sponsor olan bir çok firma var, onların ürettiği ilaçlar var bu ilaçları ve aşılarını düzgün yaptığımız zaman kedilerimizin bir insandan daha güvenilir olduğu kanıtlandı.  Aşılarını bakımlarını ve kontrollerini düzgün yaptığımız taktirde hem biz yetişkinler için hem çocuklar için faydaları saymakla bitmez evcil hayvanların en basit deyimle sorumluluk bilincini gelişiyor olması hayvana ve doğaya bakış açısı değişiyor bilimsel araştırmaların söylediği evde evcil hayvan besleyenlerin kalp hastalıkları riskinin stres ve tansiyon gibi hastalıkların diğerlerine oranla daha az olduğunu ortaya koyuyor, tansiyon ilacı kullanmadan doğal tansiyon ilacı görevi görüyor biz başka değişle, doğal anti depresyon diyebiliriz .hayvan  dostlarımıza toplumumuzda sıkça rastladığımız çocuklarda ki alerji problemi bu problemin en büyük nedeni çocuklarımızın mikroplarla çok geç tanışması çocuklarımız mikroplarla doğduğu andan itibaren azar azar mikroplarla tanışması sağlanmalı ki çocuklarımız bağışıklık sistemi güçlenebilsin bu konuda da en iyi yöntem yine evcil hayvanlar. Kongreler için Antalya bulunmaz bir kent. Antalya bulunmaz bir yer yabancı katılımcılar Antalya’yı görünce muazzam etkilendiler hatta ben Avrupa dünya kongresinin o oluşumun İSFM in Antalya da yapılması için konuklarımızı ikna etmeye çalışıyoruz. Görünen o ki çokta ikna edilmeye ihtiyaçları kalmadı gördüler çünkü önümüzdeki yıllarda dünya kongresinin Antalya da yapılabileceğini söyleyebiliriz. Birçok kongrenin yapılabileceği öngörüyoruz he şehrimize hem ülkemize katkı sunmaya devam etmek istiyoruz diye konuştu.
Antalya vali yardımcısı Tayyar Şaşmaz Konuşmasında şunları söyledi, "Öncelikle bu güzel organizasyonu yapmak için ilimizi seçtiğiniz için içtenlikle teşekkür ediyorum .Biz Antalya da yaşayanlar için en güzel mevsim dediğimiz bu ayı seçmeniz çok daha güzel lakin Antalya’nın her mevsimi ayrı güzel ve özel gerek diğer ülkeden gelen gerekse ülkemizin değişik illerinden kongreye katılan tüm konuklarımıza hoş geldiniz diyorum ,kongrede hem değerli hocalarımız mesleki açıdan bilgi vermek adına sunum yapacaklar bu yönüyle düşünülünce veteriner hekimlerin uzmanlığından hem Antalyamızın güzelliklerinden faydalanacaksınız gerçekten de güzel ve verimli bir kongre olacağı muhakkak. Seçmiş olduğunuz zamanın size keyif vermesini verimli ve güzel bir üç gün geçirmenizi diliyorum. Bu kongrenin yapılmasında emeği geçen herkese başta başkan Taylan beye ve destekleyen sponsorlarımıza ve tüm katılımcılara tekrar teşekkür ediyorum."
Antalya veterinerler odası başkanı Murat Karabayoğlu’da yaptığı konuşmada; "Değerli başkanım, meslektaşlarım ve sevgili katılımcılar uluslar arası kedi konferansı için şehrimize geldiğiniz için öncelikle hepiniz hoş geldiniz. mesleklerinin hakkını veren ve bu alanda mesleği için emek harcayan tüm meslektaşlarımı kutluyorum. Böyle önemli kapsamlı uluslararası konferanslar yapmanın zorluğunu bildiğimiz için öncelikle başkanımız Tarkan  beye ve tüm emeği geçen arkadaşları kutluyorum. Bu ilki düzenlenen kongrenin diğer gurupları da kapsayan diğer kongrelerle devam etmesini temenni ediyorum, kongreye destek veren sponsor olan ve katılımları ile bizi onurlandıran tüm katılımcılara çok teşekkür eder bu ve benzeri kongreler ile Türkiye de yeni ve daha kaliteli bilgi birikim ve ürün yelpazesi oluşturacağını temenni ediyor bu anlamda Antalya’mızın Avrupa standartlarında bir konferanslara daha fazla ev sahipliği yapacağına inanıyorum hepinizi saygı ile selamlıyorum." dedi.