Veteriner hekimlerden ortak çağrı: Kedilerde düzenli sağlık kontrolleri şart

Veteriner hekimler, kedilerin düzenli sağlık kontrollerinin önemine dikkat çekti. Kedinizi Veteriner Hekimine Götürün” çağrısında bulunan Royal Canin Türkiye’ye veteriner hekim meslek örgütleri ve odalarından destek geldi.

Proje kapsamında; İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO), Kedici Veteriner Hekimler Derneği (KEDVET), Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği (KLİVET), Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği (KHVHD) ve Acil Veteriner Hekimleri Derneği (TuVECCA) gibi sivil toplum kuruluşlarını temsil eden veteriner hekimler, düzenli sağlık kontrollerinin her kedi için yaşamsal önemde olduğuna dikkat çekerek kedi sahiplerine çağrıda bulundu.

Düzenli veteriner hekim kontrolleri ve erken teşhis, insanlarda olduğu gibi hayvanların da yaşamını kurtarabilir. DHA'da yer alan habere göre, Royal Canin Türkiye, kedi sahiplerinin bu konudaki farkındalığını artırabilmek ve kedilerin daha sık sağlık kontrollerinden geçirilmelerini teşvik edebilmek amacıyla her yıl gerçekleştirdiği “Kedinizi Veteriner Hekimine Götürün” kampanyasını bu yıl, 15 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında hayata geçirdiğini duyurdu. Kedi sahiplerinin bu süreçte ihtiyaç duyabileceği her türlü bilgi ve bakım önerisini, kampanya için yaratmış olduğu www.kedimklinikte.com web sitesinde bir araya getiren Royal Canin, site üzerinden, kedi sağlığı, bakımı ve klinik ziyaretlerinde dikkat edilmesi gerekenleri hayvan sahiplerinin bilgisine sundu.

HAYVANSEVERLİK SORUMLULUK GEREKTİRİYOR

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) Başkanı Veteriner Hekim Prof. Dr. Murat Arslan, “Hayvanseverlik, oldukça fazla bilinç, özveri ve sorumluluk gerektiriyor. Ülkemizde bu konuda güzel gelişmeler olsa da önümüzde daha gelişim kaydetmemiz gereken noktalar bulunuyor. Yaşamlarını evde geçiren kedilerin veteriner hekime götürülmeye daha az ihtiyacı olduğu gibi yanlış bir kanı mevcut. Oysa kediler için de en az köpekler için olduğu kadar düzenli aralıklarla sağlık kontrolleri planlamalıyız. Bu yüzden, ‘Kedinizi Veteriner Hekimine’ götürün projesi gibi, kedi sahiplerini harekete geçmeye davet eden projeler oldukça değerli. Yaşam boyu mutlu ve refah dolu bir birliktelik için ‘Kedinizi Veteriner Hekimine Götürün’ çağrısını daha güçlü bir şekilde vurgulamalıyız” dedi.

RUTİN ZİYARETLER HASTALIKLARIN ERKEN TEŞHİSİ İÇİ BİR FIRSAT

Kedici Veteriner Hekimler Derneği (KEDVET) Başkanı Veteriner Hekim Dr. Tarkan Özçetin, projeyle ilgili olarak, rutin veteriner hekim ziyaretlerinin kedilerin sağlığını korumak ve geliştirmek için bir fırsat olduğunu dile getirdi ve şu şekilde devam etti:

“Kedilerin sağlığı için yavruluk döneminden itibaren düzenli veteriner hekim ziyaretleri oldukça önemli. Her bir ziyaret, hayvan sahiplerinin anlayabileceği bir semptom ile henüz kendini göstermese de, veteriner hekimlerin kedilerde var olan hastalığı teşhis edebilmesi için bir fırsat. Ne yazık ki, kedilerle ilgili pek çok yanlış bilgi her geçen gün kontrolsüz bir şekilde yayılırken toplumda yanlış algı da aynı oranda artıyor. Hayvan sahiplerinin, kedilerini sağlığından etme riski olan yanlış ve bilimsellikten uzak bilgilere itibar etmemesi gerekiyor. Bu noktada veteriner hekimler, hayvan sahiplerinin doğru ve bilimsel bilgiye ulaşabilecekleri en güvenilir kaynak konumunda. Hayvan sahipleri her bir kontrolü kedilerini ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için bir fırsat olarak değerlendirmeli ve rutin ziyaretlerini asla aksatmamalı.”