Pet Shop Gerçeği

Son verilere göre ülkemizde 1 milyon 220 bin köpek, 4 milyon 100 bin kedi var. (2020 statista.com) Toplamda 5 milyon 320 bin kedi köpek, hayatımızın bir parçası. Türkiye’de hane halkının evlerinin %5’inde köpek %13’ünde ise kedi bulunuyor. Bu sayılara net veri olmamakla beraber en az 5 milyon olduğunu tahmin ettiğimiz kuş, kemirgen ve akvaryum sahiplerini dahil etmedik. Ayrıca sokakta yaşayan ve gönüllü hayvan severlerce bakımı üstlenen yüzbinlerce kedi köpek de bu sayının dışındadır. Nereden bakarsanız bakın en az 10 milyon kişinin evinde en az 1 evcil hayvan bulunuyor. Tüm bu rakamları neden veriyoruz, çünkü son yıllarda evcil hayvanları, kedi köpekleri ilgilendiren her haber basında ve kamuoyunda ciddi yer buluyor ve bulmaya da devam edecek. Belki bazıları hala farkında değil ama hayvan severlerin sayısı son yıllarda Türkiye’de ciddi artış gösterdi; önemli ve etkin bir kamuoyuna sahipler.

Toplumumuzda bilinenin aksine pet shoplar sadece kedi, köpek, kuş, kemirgen, balık gibi hayvanların satışını yapmıyorlar. Milyonlarca kedi, köpek, kuş, kemirgen, akvaryum sahibi, başta yem ve mama, evcil dostlarının nerdeyse tüm ihtiyaçlarını bu işletmelerden karşılıyorlar. Hatta ilaç niteliğinde olmayan birçok gıda takviyesi veya benzer ürün de buralarda satılmakta. Öncelikle bu duruma bir açıklık getirilmesi gerekiyor. Evet çoğu hayvan sever gibi biz de pet shopların hayvan satmasını doğru bulmuyoruz ki yasa gereği bu durum artık engellendi. Bugün nihayet, pet shop dükkanlarında canlı hayvan satışı yasak. Ancak yine de bu işletmeler, kedi köpek diğer evcil hayvanları satın almak isteyenlere bir şekilde aracılık etmeye devam ediyorlar. Kabul edelim etmeyelim, istediğimiz kadar eleştirelim ancak ülkemizde ve dünyada hangi türden olursa olsun hayvanlar satın alınmaya devam ediyor ve bu alışverişlere de çoğunlukla pet shoplar aracılık ediyor. Bugün ülkemizde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre bakanlıktan ruhsat ve çalışma izni alan 2.345 pet shop var ve sayıları her geçen gün artıyor.

Tüm bunları neden anlatıyoruz? Çünkü pet shoplar “önemli bir iş yapıyorlar.”

Milyonlarca hayvan severin güvenip alışveriş yaptıkları, canları kadar sevdikleri evcil dostlarının gıda sağlıklarını emanet ettikleri işletmelerin bu şekilde haberlere konu olması bizim için kabul edilemez. Bize göre tüm pet shoplar sattıkları ürünler itibarı ile ciddi bir iş koludur. Belli bir eğitimden geçmeden kimsenin pet shop açmasını ve bu işletmelerde çalışmasını doğru bulmuyoruz. Ayrıca yaptıkları işle hiç alakası olmayan odalara da kayıt olmalarını da son derece yanlış buluyoruz. Her ne kadar ruhsat, çalışma izni ve denetimlerini T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılıyor olsa da günümüz şartlarına uygun çok daha ciddi bir iç denetime ihtiyaçları oldukları çok açık.

Tüm bu söylediklerimiz ışığında pet shop sahipleri ve tüm çalışanlarının başta birbirleriyle ve hayvan severlerle ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, mesleki ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleklerinin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve mesleki eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının, meslek disiplini ve ahlakını korumak amacıyla önce “profesyonel bir meslek” olarak kabul edilmeleri sonra da kurumsal bir yapıda birleşmeleri için en kısa sürede ilgili bakanlıkça çalışmaların başlatılmasını önemle rica ediyoruz.

Kamuoyuna ve tüm hayvan sever dostlarımıza saygı ile duyurulur.

Dr. Tarkan Özçetin
KEDVET Başkanı