Hayvan Sigortası Projesi Hayata Geçiriliyor

Cat Hospital Baş Hekimi ve Kedici Dergisi Yazı İşleri Müdürü Dr. Tarkan Özçetin, Özel Hayvan Hastaneleri Derneği (OHHAD) olarak hayvan sigortası projesini hayata geçireceklerini söyledi.

İZ TV’de ‘Kedici’ belgeselinin 15 bölümünün ve NTV kanalında 13 bölüm devam eden ‘Bi Dünya Sevgi’ belgeselinin yapımcılığını üstlenen Özçetin, Türkiye’nin ilk kedi veteriner hekimliği derneği özelliğini taşıyan Gönüllü Kediciler ve Kedici Veteriner Hekimler Derneğini 2016 yılında kurdu. Özçetin, Her Eve Bir Kedi (HEKEV) projesiyle de birçok kediyi ‘sahiplenme, evlat edin’ sloganıyla yeni aileleriyle tanıştırdı. Özçetin, Kedici Olmak kitabının gelirinin birçoğunu HEKEV projesine bağışladığını belirtti. 

Hayvan Sigortası Projesi

Evcil hayvanların kimlikleri, kartları hali hazırda bulunurken en çok ihtiyaç duyulan sigorta imkânı bulunmuyordu. Aşı, ameliyat, tedavi masraflarının ise yüksek maliyetlere denk gelmesi hayvan sahiplerini zorlayan bir konuydu. Bu bağlamda, OHHAD olarak ‘Hayvan Sigortası Projesi’ni en kısa zamanda hayata geçireceklerini açıklayan Özçetin, proje detaylarını ilk defa gazetemize anlattı. Özçetin, "Benim önderliğimde 40 hastane toplanarak Özel Hayvan Hastaneleri Derneğini kurduk (OHHAD) ve evcil hayvan sigortası projesini hayata geçireceğiz. Bu projeyle aynı insandaki sağlık sigortası gibi kedi ve köpeklere sigorta yapabileceğiz. Daha öncesinde de böyle bir sigorta vardı ama hemen hemen hepsi kaza sigortasıydı. Bizim projemizde aşılar olacak, check up olacak, parazit ilaçları da olacak. İnsan sigortasında ne varsa hemen hemen hepsi olacak. Türkiye’de bize üye olan hastanelerde geçerli olacak. Özel Hayvan Hastaneleri Derneği olarak özel sigorta şirketiyle anlaştık. Bizim kullandığımız ürünlerin neredeyse tamamı yurt dışından geliyor, kurdan etkileniyor. Sigorta yaptırılınca en azından insanlar 1 yıl boyunca bu hareketlilikten etkilenmeyecek." dedi.