Kuduz Aşısı

Kuduz eski çağlardan günümüze kadar gelen ve ülkemiz için de hala önemini koruyan çok öldürücü bir hastalıktır. Hastalık, kuduza yakalanmış bir hayvanın ısırması ile insanlara bulaşır.

Kuduz, her yıl çoğunluğu Asya ve Afrika kıtası olmak üzere 150’den fazla ülkede 50 binden fazla insanın ölmesine, 5 milyon insanında şüpheli ısırık ve tırmalama yüzünden tedavi görmesine neden olmaktadır. Avrupa kıtasında kuduza bağlı ölümler ise maalesef sadece ülkemizde görülmektedir. Türkiye’de yılda ortalama 180.000 şüpheli ısırık vakası yaşanmakta olup 1-2 kişinin kuduz sonucu hayatını kaybettiği bildirilmektedir.

1977-1988 yılları arasında yapılan bir çalışmada ise ölüm sayısının çok daha fazla olduğu (yıllık 60) ancak bu sayının kayıtlara geçmediği iddia edilmektedir. Ülkemizde yapılan bir başka çalışmaya göre son 20 yıl içinde kuduz vakası görülen hayvanlar içinde kedilerin oranının %3.9 olduğu tespit edilmiştir.

Kuduz hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur ve korunmak için tek yöntem aşılamadır. Bir kedinin kuduz hastalığına yakalanabilmesi için mutlaka başka bir kuduz hayvan tarafından ısırılması veya tırmalanması gerekir. Hayatı boyunca evden hiç çıkmayacak, dışarı adımını atmayacak kedimiz için bu aşının uygulanmasının gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız, ancak her şey düşündüğünüz gibi olmayabilir ve bir gün kediniz isteğiniz dışında dışarı bir şekilde çıkabilir ve ısırılarak virüsü kapabilir. Maalesef bu olasılık ülkemiz için hiç de azımsanmayacak oranda gerçekleşebilir. Kuduz aşısını yaptırmanız için diğer geçerli neden ise kedinizin sizi veya evinize gelen bir başkasını ısırması ve tırmalaması sonucunda yaşanacaklara karşı önlem olarak önemlidir. Bu şekilde bir yaralanma sonrası doktora gidilir ise ilk sorulacak soru kedinizin aşının yapılıp yapılmadığıdır ve sonrasında karnesi görülmek istenecektir. Eğer aşı yapılmamış veya 1 yıllık tekrar süresi geçmiş ise yasalar gereği kediniz kuduz ihtimali yüksek muamelesi görecektir.

Sonuçta hiçbir doktorun böyle öldürücü bir hastalıkta kendini riske etmek istemeyeceği ve sorumluluk almayacağı için yaralanan kişiye, belki gereksiz olan ama yasal olarak zorunlu olan kuduz aşılarını yapacaktır. Kedinize kuduz aşısı yaptırmanız için son neden ise yasalardır. “3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu Uygulama Yönetmeliğine göre sahipli kedi ve köpeklerin kuduz hastalığına karşı her sene aşılanması mecburidir.” Kuduz aşısı yapılması için miniklerin 3 aylık olmaları beklenmelidir. Yetişkin kediler için kuduz hastalığına karşı her yıl yapılacak aşılama etkin ve güvenilir bir koruma sağlayacaktır.

Dr. Tarkan Özçetin
KEDVET Başkanı