Kedi ve köpekten korona geçmez

KEDVET’den korona açıklaması

* Kedi ve köpeklere yönelik kanıt yok
* Evlerinde mutlu ve mesut yaşayabilirler
* Bizi hasta etmiyorlar, birçok hastalığa yakalanma olasılığımızı azaltıyorlar

Umut ERDEM/ANKARA

KEDİCİ Veteriner Hekimleri Derneği (KEDVET) Başkanı Veteriner Hekim Tarkan Özçetin, bazı sosyal medya platformlarında koronavirüsü ile ilgili olarak bulaşmanın kedi köpeklerden olabileceği yönündeki haberlere tepki göstererek, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kedi ve köpekler dahil evcil hayvanların Covid-19 enfeksiyonunun kaynağı olabileceğine dair bugüne kadar herhangi bir kanıt olmadığını açıkldı. Tüm hayvanseverler, hiçbir endişeye kapılmadan, en az evlatları kadar sevdikleri kedi köpekleri ile evlerinde mutlu mesut yaşamaya devam edebilirler. Evcil dostlarımızın bizi hasta etmedikleri gibi birçok hastalığa yakalanma olasılığımızı azalttığı, yüzlerce bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.
Özçetin, yaptığı açıklamada özetle şunları kaydetti:
HERHANGİ BİR KANIT YOK
“Bazı sosyal medya platformlarında ve medya organlarında Korona Virüsü (COVID-19) ile ilgili olarak bulaşmanın kedi köpeklerden olabileceği  şeklinde yapılan paylaşımlara ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Geçen hafta içinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayınlanan bir deklerasyona göre kedi ve köpekler dahil evcil hayvanların Covid-19 enfeksiyonunun kaynağı olabileceğine dair bugüne kadar herhangi bir kanıt olmadığı açıklandı. Kısaca, bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalara göre tüm hayvanseverler, hiçbir endişeye kapılmadan, en az evlatları kadar sevdikleri kedi köpekleri ile evlerinde mutlu mesut yaşamaya devam edebilirler.
HASTALANMA OLASILIĞIMIZI AZALTIYORLAR
DSÖ bir konu hakkında açıklama yapıyorlarsa binlerce veriyi tarar, en küçük olasılıkları bile dikkate alır, öyle açıklama yapar. Maalesef, gerek ülkemizde gerekse dünyada, hayvanları seven kadar sevmeyen insanlar da var. Dünyayı bilemem ama ülkemizde hayvan sevmeyenlerin oranının daha fazla olduğunu tahmin etmek güç olmasa gerek. İşte bu insanlar, içlerindeki nefreti kusmak, hayvanları kötülemek için her olayı fırsat biliyorlar. Korona Virüsü de bunlardan biri oldu. Evet zoonoz olarak tanımladığımız yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar yüzyıllardır var. Ancak tıp ve bilim alanındaki gelişmeler sonucunda bu hastalıkların neredeyse tamamına karşı koruyucu ve tedavi edici yöntemler geliştirilmiştir. Şu da bilinmelidir ki çoğunlukla insanları yine insanlar hasta etmektedir. Burada insanlar hastalıkları birbirlerine bulaştırdıkları gibi yine kendilerinin kötü alışkanlıkları ile (sigara, alkol, obezite vb.) hasta olmaktadırlar. Evcil dostlarımızın bizi hasta etmedikleri gibi birçok hastalığa yakalanma olasılığımızı azalttığı, yüzlerce bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. 
ETLERİ TÜKETİLDİĞİ İÇİN
Son yıllarda Kuş Gribi, Domuz Gribi, Deli Dana gibi hastalıkların ortaya çıkışında evcil hayvanların rolü olduğu bilinse de bu hayvanlar çiftlik hayvanıdır ve etleri insanlar tarafından tüketildiği için bulaşma olmaktadır. Hayvan refahının hiçe sayıldığı, daha çok kar etmenin tek amaç olduğu endüstriyel üretim koşulları bu hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Çiftlik hayvanların biyolojik sınırlarını zorlayan bu endüstriyel üretim koşulları değişmedikçe gelecekte daha birçok yeni hastalık, sağlığımızı tehdit edecektir. Çin gibi yemek kaynağında sınır tanımayan ülkelerin bu tür viral hastalıkların kaynağı olmasına da şaşırmamak gerekir. Korona Virüsünün (COVID-19) ortaya çıkışının, insanlarca yenen yarasa ve yılanlar olduğu düşünülmektedir. Çin’de kedi ve köpek dahil bir çok evcil ve vahşi canlı türünü geleneksel olarak yüzyıllarca yenilmesi akıllara neden şimdi hastalıklar çıktı sorusunu getiriyor. Burada hastalıkların asıl kaynağının Çin’de son yıllarda sayıları hızla artan ve günümüzde 15 bine yaklaşan hayvan pazarları olduğu düşünülüyor. Korkunç şartlarda evcil, vahşi binlerce hayvanın bir arada bulundukları ve hiçbir denetime tabii olmayan bu pazarlar sadece Çin için değil tüm Dünya’nın sağlığı için mutlaka kapatılmalıdır.”